Otázka: Čo je reč?
Reč by som jednoducho označila ako prostriedok na dorozumievanie sa. Prostredníctvom reči komunikujeme s ostatnými ľuďmi, vymieňame si informácie, vďaka reči sa aj učíme. V reči skrátka spájame slová a vytvárame vety, ktorými vlastne vyjadrujeme svoje myšlienky. Reč teda považujem za dôležitý prvok v živote človeka, nakoľko aj vďaka nej spoznávame ľudí, to akí sú (na základe akýchsi vyjadrovacích schopností) a tiež pre mňa osobne znamená mnoho aj v oblasti učenia. Je vynikajúce mať knihy potrebné k štúdiu doma, kedykoľvek do nich nazrieť, ale je nepochybne oveľa cennejšie (pre mňa!) vypočuť si prednášku. Človek dokáže cez reč, cez hovorené slovo poslucháčovi ozrejmiť aj také veci, ktoré jednoducho z písaného textu sami nedokážeme odvodiť. Samozrejme tu zohráva úlohu aj správny výber slov.
Odpovedať na otázku Čo je reč? s ohľadom na prečítaný text je pomerne zložité. Sám autor textu píše, že „cieľom nášho článku nie je predložiť definitívne riešenie tohto obtiažneho problému.“[1] Sousedík hovorí o dvoch spôsoboch, ktorými môžeme pristupovať k problému reči. Jeden začal pred obratom k jazyku a môžeme ho nájsť predovšetkým vo filozofii Platona či Aristotela, ale najmä u raného Wittgensteina a druhý prístup je vlastne obsiahnutý v diele spomínaného Wittgensteina, a to vo Filozofických skúmaniach. To spoločné pre oba prístupy je, že „jazyk má určitú podstatu či povahu... funguje vždy rovnakým spôsobom.“[2] Ak som to teda správne pochopila, funkciou jazyka je spájanie nás so skutočnosťou, pričom je ale dôležité uvedomiť si, čo vôbec jazykom vyjadriť môžeme.
Aj keď mi osoba Wittgensteina nie je nijako blízka, nakoľko viem o ňom veľmi málo, predsa len si dovolím tvrdiť, že sa prikláňam skôr k jeho neskorému obdobiu, a teda k obdobiu kedy napísal Filozofické skúmania. Nadobudla som pocit, že v tomto neskorom období sa mu stal jazyk formou ľudského života a začal k nemu pristupovať bez akýchsi logických štruktúr. Imponujú mi jeho jazykové hry, pretože práve v nich ide o bežný, prirodzený jazyk, o obyčajnú hovorovú reč, kde nie sú dané jasné pravidlá a jazyk sa tu tak bezprostredne spája s človekom.
Reč, ešte raz, chápem ako to čo bezprostredne patrí k životu človeka, ako niečo bez čoho pravdepodobne nemôžeme existovať (samozrejme to isté platí o reči posunkami). Reč ako nástroj na dorozumievanie sa, odovzdávanie si informácií, reč ako nástroj na spoznávanie človeka.
[1] SOUSEDÍK, P.: Co je podle Wittgensteina řeč? [online] [cit. 2011-11-14], s. 1. Dostupné na internete: http://logika.flu.cas.cz/redaction.php?action=showRedaction&id_categoryNode=803
[2] Tamže, s. 3- 4.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára